
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Number of Channels | 1 |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 1.4 A |
| Max Output Voltage | 38 V |
| Output Current | 1.4 A |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2463
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65744
Ext.Price$0.65744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65744 | $0.65744 |
| 10 | $0.40010 | $4.00100 |
| 25 | $0.33684 | $8.42100 |
| 50 | $0.29344 | $14.67200 |
| 100 | $0.25563 | $25.56300 |
| 300 | $0.22273 | $66.81900 |
| 500 | $0.19407 | $97.03500 |
| 1000 | $0.17355 | $173.55000 |
| 3000 | $0.14876 | $446.28000 |
| 5000 | $0.12995 | $649.75000 |
